2009. július 23., csütörtök |
Nyári Tábor part I. |
Szeretném ízekre szedni az idei nyári szünetem, azaz a 2009-es Nyári Tábort, minden aspektusból, mind gyakorlati, mind elméleti szinten cincálva. A "Hogy volt" "Hogy lehetett volna jobban" és "fejlesztendő területek" és "ez zsír volt" kitételek szempontjából leginkább.
1.;
Helyszín
- Tábor előtt
A vonatkozó fórumon nagy hírverése volt az új, eddig soha nem kipróbált helyszínnek. Tekintve, hogy a korábbi táborok otthonai nem voltak megfelelőek, így teljesen újat kellett keresni.
Ez elég nehéz feladat, hiszen egy ilyen igazán speciális, nagyon sok kivételes körülményeket biztosító szolgáltatót/vállalkozót nagyon nehéz találni. Így kell megfelelő sátorozó hely (vízszintes földfelület, lehetőleg nem homokos talajjal és hatalmas fák közelében, avagy sziklákon). Kellenek komfortos házak. Nem szabad elfelejteni, hogy a felhasználói közösség rettenetesen heterogén, azaz az óvodástól a nyugdíjasig minden korcsoport alapvető felhasználó. Így nem lehet pl.: tele pókokkal, mert míg a KISZ veterán legyint rá, addig a kisiskolás sikoltozva menekül. Természetesen minden szálláshelynek kell megfelelő infrastruktúra (vizes blokk, leginkább sátrasoknak, azaz a sátorozói helyhez közel). A szálláson túl kell egy megfelelően működő konyha, és valljuk be, hatalmas tábori alapterület. Ami opcionális, az a környező erdő és tájvédelmi körzet. Valamint rendkívül humános módon kell az étkeztetés során vegetáriánus menü is.
Az előzetesek szerint Szanticska minden elvárásnak maradéktalanul megfelelt. A szervezők a vállalkozóval ( Pál Pista) rendkívül jó kapcsolatot alakítottak ki, és olyan extrákkal kecsegtettek minket, mint pl.: fürdőház, színpad. A fórumra kilinkelt képtár, és étkezési menü is nagyon jónak tűnt.
- Tábor alatt
Az előzetes elvárásoknak a helyszín félig felelt meg. A faházak nagyon rossz állapotban voltak, a közművesítés borzalmas volt. A mi bojlerünk a zuhanyra volt földelve és amikor megnyitottam a csapot, mindig kaptam egy maflást az áramtól. Máshol NEM volt lefolyórendszer, a WC lehúzása után annak tartalma alkalomadtán visszajött ( ha nem volt szerencséje a lakónak, a zuhanyban köszönt vissza). Az ágyakkal nekem nem volt bajom, kivéve, hogy eltörött a fejnél lévő léc, és hogy ingott-mozgott a legminimálisabb mozdulatra is. A sátrak vizesblokk ellátása minimális volt, így ez felesleges feszültséget okozott a bentlakóknak, tekintve, hogy a 8 főre hirdetett szoba zuhanyzóját valójában 12 házbeli használta, + kb. nyolc sátras. A talaj minőségére nem volt panasz, sőt, nagyon sok árnyékos terület volt, és lugas, ahol a fák gyökerei nem voltak zavaróak. A házak kisállat faunája viszont igen, és a lefolyók gyalázatos minősége miatt naponta többször kellett takarítani és soklábút irtani.
Az étkezés abszolút csalódás volt. Az előzetesen reklámozott menüre nem hasonlított semmilyen formában, nem volt sült étel, illetve csak kétszer (ha jól tudom). Megelőzően főleg gyerekétkeztetésre szokott konyhás brigád nagyon jól tudta, hogy mekkora emberanyagra kell főzni, s hogy életkor tekintetében mennyire heterogén a közösség, így nem lehet mentség a silány ételekre. Nem lehet mentség, hogy tábor előtt két nappal elromlott a sütő, mert akkor mint szolgáltató (ügyfélmegtartás?) mindent megteszek, hogy szerezzek újat - még ha csökkenti a rövidtávú nyereségem is. 2008ban a (nem) étkezések után jelentős összeget kaptunk vissza, úgy hiszem, ezt itt is meg lehetett volna oldani.
A rossz ételért, és nem vagy alig közművesített barakkért minden felelősség a szervezőké, természetesen. Úgy vélem, gyakoribb kontrollal, akár a vállalkozó felett, ezen dolgokat ki lehetett volna küszöbölni (pl.: 0.ik napon riadót fújni, s Pál Pistát elővenni).
- Tábor után
Vonatkozó fórumon lévő sok megjegyzés alapján az étel sokakat nem zavart, de egyértelmű hibaként rótta fel a felhasználói tömb. Nem hiszem, hogy védhető lenne és megfelelő érv a "nekem ízlett" egy olyan menüre, ami alapvetően kettő fajta főételt különböztetett meg: a tésztafélét és a főzeléket. Pár tipp: Reggelihez: lekvár, méz, tükörtojás, keménytojás (nem csak vegetáriánusoknak!!), műzli, stb. A reggelivel volt egyébiránt a legtöbb baj. Az ebédhez nehéz mit mondani, csak egy kérdésem lenne: Ha nem volt vagy rossz a sütő, hogy kaphattak a vegetáriánusok rántott ételeket? Pár olajos serpenyőt beüzemelvén nem lehetett volna mondjuk sültkrumplit készíteni? Desszert, sütemény, zöldség, gyümölcs?
Az étkeztetés ezen tábornak mindenképp fejlesztendő területe a jövőre nézvést, valamint a nagyobb kontroll a szolgáltató felett.
A büfé, a kezdeti nehézségek után optimálisan működött, táborban ilyen még talán nem volt, így az egy napos kísérleti időszak után elfogadhatóan működött.
10/4
2; Logisztika
Szervesen kapcsolódik az előző részhez. Ide venném az anyagmozgatást, a helyszínre juttatott nagy mennyiségű raktáranyag felhasználását és visszajuttatását az eredeti kiindulópontra, valamint a pénzügyet is (kivételesen). Az ezt megelőző évekkel szemben ez a tábor mutatta a legnagyobb fejlődést. A tavalyi civil kocsis szállítástól eltérően a külön teherautós megoldás hihetetlen mértékben leegyszerűsítette az anyagmozgatást. A raktárrend autokratizmusa rendkívül célszerű volt, ezt a jövőben mindenképp meg kell tartani. A felhasználói tömb utaztatása sem volt rossz, ellenben a hazaút nem volt megszervezve, így ad hoc jelleggel álltunk meg több helyen, valamint egy-két önkéntes vitte a prímet. Nagyon nem tartom jó ötletnek, hogy szervező, avagy kompetens szervező nélkül utazzon a közösség. Alyr mint "elméleti szakember" nem felelt meg a célnak (főleg mikor 5 percet engedélyezett wc-re a benzinkútnál, amit 15re módosított, amiből 30 lett).
A technikai része azonban nem sikerült, csak közepesen. Itt főleg az előadások technikai háttértámogatására gondolok. Az állandóan bedöglő erősítő és számítástechnikai rendszer nagyon sok nehézség elé állított mindenkit.
Fejlesztendő terület: Utaztatás során legalább két szervezőnek a "Plebs"-el kell tartania. Valamint javaslom egy technikai team felállítását (számítástechnika, hangtechnika) aki EGÉSZ tábor alatt ennek felelőse (valamint korszerűsíteni kell a meglévő berendezéseket).
A tábor ára pedig roppant baráti volt.
10/8
3; Keretjáték/program
Nem tudom elválasztani a kettőt, mert első ízben végre szépen összefonódtak. Erre korábban is voltak kísérletek (emlékőrök, mesterek, stb), de itt volt igazán kiforrott. Szerencsésnek tartom, hogy az írt keretjátékot, akinek nagy gyakorlata volt már ebben, és az segített a közösségi valamint kreatív tevékenységi beosztást elkészíteni, akinek szintén volt már tapasztalata a témakörben. Ezt a továbbiakban vagy meg kell tartani, vagy akik szorosan együttműködtek a csapattal, azokat kell legközelebb megbízni a feladattal. Javaslom, hogy a jövőben minél kevesebb ember készítse ezeket a programokat, így nem esz az az érzésem, hogy most vagy keretjátszom, vagy közösségi életet élek, vagy rendi foglalkozok (és mesterdarabot ír/készítek). Az volt az érzésem, hogy mindhármat egyszerre, maximális erőbedobással elvégezni nem lehet. Ez leginkább a mestervizsgázókra értendő. Javaslom, hogy habár sok kísérlet és felhang volt ellene, térjünk vissza az 33%os arányra, ne legyen egy nap pl.: CSAK keretjáték, vagy legalábbis ne legyen neki alárendelve (pl.: diktatúra napja), vagy ne legyen CSAK közösségi nap, leszámítva az első nap ismerkedéseit.
- A közösségi rendszer Ez nagyon szorosan ide tartozik. Nem látom a család-fogalom ílytérű alkalmazásának előnyeit. Sokkal effektívebb lenne, ha az egy szem csapatvezető mellé adnánk egy segítőt, mint az volt korábban 2007 Kácsárdon s azelőtt. A segéd is hasznos lehet az integráció terén valamint a szerepe nem lesz egy később frusztrált, megtűrt szerep. Véleményem szerint a családfő, mint pozíció abszolút elszürkült a harmadik nap után, s ez nagyon kedvezőtlenül hatott az emberre, aki elvállalta a posztot. A rendek terén nem vagyok róla meggyőződve, hogy kevesebbre lett volna szükség. A helyszín adta előnyöket maximálisan kihasználták, s a visszhangok alapján elmondható, hogy az idei rendi koncepció maradéktalanul bevált. Egy helyen találtam csak fejlesztendő területet: a mesterré avatást illik tábor ELŐTT megtervezni, s talán nulladik napon igazítani, s nem az esemény előtti napon kitalálni azt.
10/7
4; HR és vezetés
Muszáj külön beszélni róla. Annak ellenére, hogy mind a logisztika, mind a programszervezés halmazát öleli fel. A szervezőket elkülönítem alkalmazottra (rendvezető, nemzettségvezető, családvezető, NPC) és vezetőre (táborszervező).
A Vezetők céljait a fórumbeli visszacsatolás alapján (még csak egy van) megvalósították, így a tábor sikeresnek mondható (érdekes, az egyik legrosszabb tábor, a 2008as is sikeresnek mondható ilyen téren). Ellenben ezt sokkal jobban is meg lehet csinálni szerintem.
Az alkalmazottakon a "szokásos"-nál sokkal nagyobb nyomás volt. Az előzetes képzés egyik legnagyobb hiánya a csapatépítés kiemelten fontosságú funkciójának teljes nemléte volt. Így szerintem a sok hiszti és elégedetlenség egyik legjobb szűrője, a közösséghez tartozás hiánya miatt nagyon feszült volt a hangulat alkalmazott és alkalmazott, vezető és vezető, vezető és alkalmazott között. Valamint az előzetes képzésen sok felesleges, időt és energiát pocsékoló feladat és elméleti képzés volt. Sokat játszunk ezekkel a képzésekkel, de az egyetlen, igazi funkciója a hangulat és a magabiztosság lehet. Idén példátlanul sok ilyen előzetes képzés volt, amit szerintem legalább felerészben elpocsékolt a vezetőség az elméleti és felesleges gyakorlati okítással ( pl.: Győzz meg egy réi mtt-st a táborba jövetellel, akit egy vezető játszik, s feleslegesen szívatja az alkalmazottat). Nagyon rossz ötletnek tartom a célfeladat minél későbbi meghatározását (tavasszal megtudni, hogy családvezető, avagy netán a fazekas foglalkozás lebonyolítója leszek). A képzést, mint funkciót szerintem át kell gondolni, és itt is egzakt célokat meghatározni. Ne feledjük, nem animátort képzünk!
Nagyon jó ötletnek tartom a közös étkezést. Ám ennek is célt kell szabni. Vagy feszültséget vezetünk le vele, beszélgetünk az alkalmazott-társsal, vagy képzés, előre tervezés legyen belőle. Optimálisnak tartom, ha a tábor kezdetéig mindenki tisztában van a feladatával, a tábor napi szintű programjával, és akkor ez, illetve a tábor közbeni szervezői idő drasztikusan csökkenthető lehetne. Pl.: 10 perceb felvázolni a következő programot, s nem akkor kitalálni azt, vagy kontrollcsoportként panaszkodni a többieknek Dreamer baromságairól.
Jelen formájában hihetetlen sok energiát elvont az alkalmazottaktól a 22:30 ill. 22:00kor kezdődő, gyakorta másfél órás eligazítások, úgy, hogy minden nap több ilyen eligazítás volt. Ezt mindenképp kerülni kell a jövőre nézvést.
Fejlesztendő terület tehát a közös alkalmazott/szervezői idő optimalizálása, a családvezeő/ segéd funkciójának újraértelmezése. Valamint alkalmazott részről a jobb és koncentráltabb előkészítő munka (avagy a "szent excell" bebiflázása). Javaslom az egzakt funkciók és célok meghatározását nem csak a vezetői szinten, de a képzés szintjén is (pl.: " a pre képzéssel az acélunk, hogy szakembereket képezzünk; az a célunk, hogy a rendvezetők eladható produktumot készítsenek tábor alatt (előadás); csapatot építünk stb).
10/6
Összefoglalva:
Ami abszolút pozitívum: - A keretjáték, közösségi programok, rendi tevékenység, s azok kitalálóinak munkája.Javaslom, ezen a teamen ne, vagy csak kismértékben változtassunka jövőt illetően - logisztikai csoport és módszertan.
Kritikusan fejlesztendő terület:
- Vezetői tudatosság és rugalmasság - Több élőmunka és konkrét célmeghatározás. (autokratább vezetés)
A tábor egészét tekintve: 10/7
Legközelebb jön a személyesebb és szúrósabb vélemény |
posted by Dreamer @ 12:17 |
|
|
2009. július 8., szerda |
Gone away |
További szép napot. Most leléptem egy időre, és 20.a magasságában ismét elkezd zakatolni a zsírral bekent, ám recesszió miatt gyakran szüneteltetett gyártósor. |
posted by Dreamer @ 22:26 |
|
|
|